2 Ağustos 2010

TEKİRDAĞ...

Geçtiğimiz hafta cuma günü gece 01:00 otobüsüyle İstanbula gittim. Sabah erken saatte oradan Tekirdağ'a geçtik, Hayrabolu ilçesinde düzenlenen 20. ULUSLARARASI HAYRABOLU 20. AYÇİÇEĞİ FESTİVALİ ve TARIM FUARI kapsamında Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin düzenlediği bir toplantıya katıldık. Topantıda Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Bahri YILMAZ bir konuşma yaptı. Ardından Değerli hocamız Sayın Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU "Arı Ölümleri ve Önleme Yolları" konularını kendine has uslubuyla güzelce anlattı. Sunumun yapıldığı salonda sadece Tekirdağ arıcıları değil bölgedeki gezginci arıcıların varlığıda dikkati çekiyordu. Buralara kadar gelmişken Birliğimiz üyelerinden ayçiçeği balı için gelen arıcılarımızıda ziyaret etmeden geçmek olmazdı.
Yolumuz Uzunköprüden geçiyordu ki yol kenarında bir arılık gördüm, bir fotoğraf çekmek için durduk. Karşıdan gelen iki kişi ne aradığımızı sordu bende fotoğraf çekeceğimi söyledim. Arılığın sahibi acaba buralardamı diye sorduğumda gülüştüler ve sempatik bir amca benim arılığım dedi. Birlikte arılığa gittik fotoğrafı çektim. Şükrü KIVILCIM amca 88 yaşında olduğunu ve arıları çok sevdiğini söyledi. Boş sepet kovan nasıl temin edebilirim diye sordum, burda pazar kurulur getirip satarlar ama şimdi bulamazsın ben de var 5 kaymeden veririm dedi. Zaten pazarda da 4-5 liradan satılıyormuş boş kovanlar. Bende iki boş sepet kovan satın aldım. Şükrü amcaya güler yüzü için ayrıca teşekkür ediyorum. Allah ömrünü uzun ve sıhhatli eylesin.
.

Yolumuza devam ettik, yol boyunca bir çok tarlada ayçiçeği ekili ve bir kısmı geçmiş bir kısmı yarı olmuş durumdaydı. Yola uzak ama ay çiçeği tarlasına yakın birçok arıcı vardı. Zamanımızın kısıtlı olması nedeniyle uğrayamadık ama uzaktanda olsa birkaç kare fotoğraf aldım. Toplantıda ve gittiğimiz arıcı arkadaşlarımıza bu yıl ayçiçeği balının nasıl olduğunu sorduk, ortak söz buraya güçlü arıyla gelenler çok güzel bal aldılar oldu. Merkez birliğimizin yaptığı çalışmaya göre bu yıl arıcıya bir kilo bal maliyeti 6.5 TL. Arıcılarımıza ballarını maliyet fiyatlarının altında satmamalarını ve bir çok İl Birliğinin yaptığı gibi depolarda bekleterek değeri fiyatında satmaları gerektiği söylendi. Hayrabolu yolunda ilerlerken gördüğümüz arılıklardan ikisi. Hayrabolu İlçesi Çakmaklı köyü sınırlarında konaklayan ve bal sağımına başlayan Karadeniz- Ereğliden giden arıcı arkadaşlarımızın yanına devam ettik.

Arıcı kardeşim Fikret DEMİRCAN Başkanım geç geldik buraya 10 gün daha erken gelseydik kovan başı en az bir teneke bal alırdık dedi. Bölgedeki ve bölgeye giden tüm arıcılarımıza bol bereketli bir sezon ve sağlıklı bir yaşam dilerim...
Sanal alemden görüştüğümüz ve sonrasında tanıdığım her zaman saygıyla andığım değerli büyüğüm ve emektar öğretmenimiz sayın Murat AKIN hocamla görüşme fırsatımda oldu. Bak buda senin için geldi senile tanışmak istiyor dediği Serkan kardeşimle birlikte bir hatıra fotoğrafı çektik. Murat hocam ve Serkan kardeşim ilginize ve güler yüzlülüğünüze sonsuz teşekkürler...

1 yorum:

ARICISERKAN67 dedi ki...

selamunaleykum...

Başkanım fotoğraflar çok güzel benimde en büyük arzum çiçek belına gitmek.İnşallah ilerleyen senelerde nasip olur.

Bu arada sepet kovanıda en yakın zamanda görmeye geleceğim.